Ważne!
  • KAHA 2022

    Sprawozdanie ze spotkania w 2022 roku

XV spotkanie KAHy - 1/2 października 2016

Spotkania » XV spotkanie KAHy - 1/2 października 2016

W dniach 1-2 października 2016 r. w sali konferencyjnej przy Katedrze Polowej WP w Warszawie odbyła się XV (Kryształowa) KAHA.

KAHA 2016Spotkanie zaczęło się w sobotę tradycyjnie, prezentacją wszystkich obecnych (ok. 40 uczestniczek), które opowiadały o swoich dawnych harcerskich doświadczeniach, obecnym życiu (prywatnym i zawodowym) oraz przedstawiały coś co chciałyby polecić innym (książka, film, osoba, gra, miejsce itp.) Lista wszystkich propozycji w załączniku nr 1 - KAHA poleca

KAHA 2016Następnie dawna instruktorka 70 WDH Barbara Kochlewska – psycholog, przedstawiła prezentację (załącznik nr 2), w której omówiła różnice między językiem kobiet, językiem mężczyzn oraz trudności porozumienia się kobiet i mężczyzn. (Basia poleca artykuł „Jak rozmawiać z mężczyzną” załączniki nr 3 i 4).

KAHA 2016Aktualną sytuację i swoje plany dotyczące Organizacji Harcerek ZHR przedstawiła nowa Naczelniczka hm Dominika Romanowicz, która odpowiadała także na pytania uczestniczek KAHy. Z Naczelniczką też zrobiłyśmy sobie wspólne zdjęcia.

KAHA 2016Gosia Bronka z Bydgoszczy, certyfikowana instruktorka modułu CANTIENICA (więcej na stronie www.cantienica-instruktor.com) zapoznała nas z tematem (prezentacja – załącznik nr 6), poprowadziła ćwiczenia na macie, pomocne zwłaszcza w dolegliwościach mięśni dna miednicy i kręgosłupa i zachęcała do pracy z własnym ciałem i wsłuchiwania się w nie, po to, aby lepiej rozumieć jego potrzeby. Przykładowe ćwiczenia można zobaczyć na FB: https://www.facebook.com/cantienica.instruktor.bydgoszcz

KAHA 2016Po obiedzie instruktorki z Pomorza przedstawiły prezentacje na temat „Nowoczesna kobieta i technologie dla niej” a w nich przegląd najbardziej przydatnych programów urządzeń, aplikacji:
Wanda Rytlewska - o możliwościach narzędzia google form na podstawie tworzenia formularza zgłoszeniowego na spotkanie KAHy.
Iza Tarnowska-Cechosz – o czytaniu Biblii w sieci przez stronę: www.twojabiblia.pl (prezentacja - załącznik 9)
Julita Wasilczuk o przydatnych aplikacjach na telefon (prezentacja - załącznik 10).
Temat wywołał poruszenie i z sali padały kolejne propozycje ciekawych i stosowanych przez KAHny aplikacji z wykorzystaniem telefonu.

W ramach ogłoszeń Małgosia Oleszczuk z Warszawy oraz Anna Żurek z Krakowa mówiły o potrzebie naszej pomocy dla chorego zięcia Teresy Żelazny (z Krakowa) po jego wypadku (list Teresy w tej sprawie – załącznik nr 11).

KAHA 2016Magda Jędrzejowska-Pyrzanowska z Warszawy zaproponowała , aby kolejne spotkanie KAHy odbyło się w Centrum Europejskim Natolin. Bogusia Pasieka podziękowała Pomorzankom za przygotowanie spotkania. Do organizacji kolejnego spotkania w październiku 2017 r. ( oprócz M. Jędrzejewskiej–Pyrzanowskiej) zgłosiły się Barbara Kochlewska, Aleksandra Klimont, Ewa Borkowska-Pastwa.

KAHA 2016Po tej części już w podgrupach miały miejsce wymienianki (przywiezionych rzeczy), pogaduszki (i ploteczki) oraz śpiewanki przy gitarze (z wykorzystaniem nowoczesnych technologii).

Spotkanie zakończyłyśmy kręgiem i wspólnym „Bratnim słowem”.

KAHA 2016Następnie część z nas udała się do „Och-teatru” na spektakl „Truciciel”, a część na drugi brzeg Wisły na tradycyjnych łodziach wiślanych – „płaskodenkach”. Podczas rejsu po Wiśle, w drodze na ognisko spotkałyśmy różne pokolenia instruktorek - Naczelniczki i przyszłe harcmistrzynie, uczestniczki dwóch Kursów Harcmistrzyń ZHR („W góry/ę” i „Biała i czarna”). Tematem ogniska była „Organizacja Harcerek, skąd i jaka była, jest i będzie”.

KAHA 2016W niedzielę 2 października 2016 r. spotkałyśmy się na tradycyjnie j o godz. 11 na Mszy świętej z okazji Dnia Polskiej Harcerki za poległe i zmarłe harcerki (ze względu na remont w kościele św. Marcina tym razem odbyła się ona w kościele Jezuitów na Świętojańskiej). Po mszy przy tablicy z Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim w wirydarzu kościoła św. Marcina wszystkie pokolenia harcerek, z różnych organizacji, nasze rodziny i przyjaciele związali symboliczny krąg.

KAHA 2016Ostatnim elementem programu było zwiedzanie z przewodnikiem POLIN – Muzeum Historii Żydów Polskich.

 

Galeria zdjęć

 

Rozliczenie:

Wyżywienie - poczęstunek i obiad: 688 zł
Upominki dla prowadzących 200 zł
Opłata za domenę internetową KAHy 200 zł
Datek za Mszę św. 200 zł
Darowizna na Kacpra (T. Żelazny) 800 zł
Razem: 2 088 zł

 

Załączniki:

1. KAHA poleca

2. Język kobiet, język mężczyzn (prezentacja, 362kB)

3. Jak rozmawiać - 1 (artykuł, str.1)

4. Jak rozmawiać - 2 (artykuł, str.2 i 3)

6. Cantenica (prezentacja, 1.9MB)

7. Nowe technologie - Formularz Google (przezentacja, 4.7MB)

8. Nowe technologie - Formularz Google (film, 21.8MB)

9. Nowe technologie - Biblia w sieci (prezentacja, 1.8MB)

10. Nowe technologie - Aplikacje na androida (prezentacja, 6.4MB)

11. Kacper Kurek - apel o pomoc