Ważne!
  • KAHA 2022

    Sprawozdanie ze spotkania w 2022 roku

X spotkanie KAHy - 1/2 października 2011

Spotkania » X spotkanie KAHy - 1/2 października 2011

zdjecie

Motto spotkania: …”Zdolność serca do radości jest jedyną rzeczą, która się nie starzeje”…

Tym razem spotkałyśmy się o 11.00 na Nowym Mieście w Muzeum Marii Skłodowskiej Curie na ul. Freta 16.
Po kawie, herbacie i powitaniach … Małgosia Sobieszczak-Marciniak, kiedyś harcerka z 22 WDH, obecnie dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, bardzo ciekawie opowiedziała o miejscu spotkania i z ogromną pasją oprowadziła po wystawie poświęconej życiu i pracy noblistki. Z okazji setnej rocznicy przyznania Nagrody Nobla rok 2011 został ogłoszony Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. Z tej okazji ukazało się kilka książek napisanych (zredagowanych) przez Małgosię m. in.:"Maria Skłodowska-Curie – kobieta wyprzedzająca epokę" jest niezwykłą książką-albumem, składającą się z dziesięciu bogato ilustrowanych esejów, z których każdy poświęcony jest innemu aspektowi życia uczonej. Napisane z pasją teksty Małgorzaty Sobieszczak - Marciniak, dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, pokazują wielką Polkę nie tylko jako wybitnego naukowca, ale także kochającą matkę i żonę oraz patriotkę oddaną całym sercem ojczyźnie. Przeglądając kolejne strony, poznajemy jej dzieciństwo i rodzinę. Towarzyszymy jej przy pierwszych miłosnych uniesieniach, obserwujemy ofiarną pracę podczas I wojny światowej, śledzimy studia na Sorbonie, wreszcie pracę naukową i wielkie odkrycia. Poznajemy prawdziwą Marię.

Po strawie intelektualnej i duchowej przyszedł czas na pierogi z pobliskiej Pierogarni za zaraz potem czas na deser. I tu niespodzianka – deser przygotowały instruktorki Organizacji Harcerek ZHR z Naczelniczką Marysią Brzeską – Deli na czele!!! Komendantki Chorągwi wniosły uroczyście cztery różnokolorowe torty na 10 urodziny KAHy. Były świeczki, życzenia, upominki, 100 lat ;) a potem Magda Masiak w prezentacji przypomniała nam wszystkie poprzednie spotkania – tematy, miejsca, osoby. Po czym zbiegłyśmy na dół by przed Muzeum, w październikowym słońcu utrwalić na fotografiach tę wspólnie przeżywaną radość.

O 15.00 rozpoczęła się następna część spotkania, podczas której dr Aneta Gawkowska, z Uniwersytetu Warszawskiego (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych, Katedra Socjologii i Antropologii Obyczajów i Prawa) wprowadziła nas w tajniki Nowego Feminizmu. Po burzliwej dyskusji przeszłyśmy do zajęć praktycznych z cyklu "Zawsze piękne"; harmonia ducha i ciała. Wizażystka Magda Stępień oraz kostiumolog Marysia Dutkiewicz dzieliły się swoimi umiejętnościami i doświadczeniem i cierpliwie odpowiadały na wszystkie pytania.

Przed 18.00 część z nas pojechała na ul. Grójecką do Och-teatru na muzyczny spektakl Agnieszki Osieckiej, Magdy Umer i Krystyny Jandy Biała bluzka.

 

W niedzielę 2 października, w większym gronie, z rodzinami, jak co roku, spotykałyśmy się na Mszy Świętej w Dniu Polskiej Harcerki o 11.00 w kościele św. Marcina na ul. Piwnej, a potem udaliśmy się na Krakowskie Przedmieście do kawiarni "Pożegnanie z Afryką" by snuć plany o przyszłorocznym spotkaniu ;).

 

Zdjęcia Moniki z naszego spotkania można obejrzeć tutaj a zdjęcia Ali tutaj.