Ważne!
  • KAHA 2022

    Sprawozdanie ze spotkania w 2022 roku

VIII spotkanie KAHy - 3/4 października 2009

Spotkania » VIII spotkanie KAHy - 3/4 października 2009

zdjecie

Spotkałyśmy się w Domu Spotkań z Historią na ulicy Karowej 20 (na tyłach Hotelu Bristol tuż przy Krakowskim Przedmieściu). O pracach i wystawach, które miały i mają miejsce w DSH opowiadał je go gospodarz Pan Kuba Kozłowski
Tematem przewodnim pierwszej części spotkania była współczesna Rosja. Opowiadała o niej Pani Maria Przełomiec - dziennikarka, była korespondentka sekcji polskiej BBC, potem w Telewizji Polskiej. Specjalizuje się w tematyce związanej z krajami byłego ZSRR (od lutego 2007 w TVP Info prowadzi program Studio Wschód), od 2001 członkini Rad Programów "Niezależne Media 4" i "Wsparcie niezależnych wydawnictw w Centralnej Azji" zorganizowanych przez Fundację "Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej". Współpracownica m.in. gazety "Dziennik", a także wychodzącego w Poznaniu tygodnika "Przewodnik Katolicki". Publikuje także w innych pismach, m.in. we "Wprost".

Po trzech godzinach rozmów i dyskusji spróbowałyśmy rosyjskich smaków podczas obiadu w restauracji Babooshka przy Teatrze Polskim.

W drugiej części “rosyjskiego” spotkania ks. dr hab. Michał Janocha w cudowny sposób opowiadał nam o ikonie. Zauroczył nas absolutnie zarówno ikonami, które pokazywał jak i sposobem w jak o nich opowiadał.
Ksiądz Michał jest Kierownikiem Katedry Historii Kultury Kościołów Wschodnich UKSW. W latach 1990-1996 prowadził badania z zakresu ikonografii przedstawień liturgicznych w polskiej sztuce średniowiecznej i nowożytnej. W latach 1996-2000 kontynuował badania rozpoczęte przez ś.p. ks. prof. Janusza St. Pasierba dotyczące poloników artystycznych w zbiorach watykańskich. Od 1996 roku zajmuje się ikonografią malarstwa bizantyńsko-ruskiego ze szczególnym uwzględnieniem terenów dawnej Rzeczypospolitej. Interesuje się szeroko pojętą kulturą chrześcijańskiego wschodu i teologią kultury.
Jest autorem pięciu książek i ponad osiemdziesięciu artykułów naukowych i recenzji publikowanych w języku polskim, a także angielskim, francuskim, litewskim i ukraińskim.

W ostatniej części spotkania Magda Karowska-Koperwas, Małgosia Jarszewska opowiadały o swoich pracach związanych z pomocą osobom niepełnosprawnym.

Wieczór zakończyłyśmy jak zwykle w teatrze na „Wieczorze rosyjskim” w Teatrze Buffo lub w Teatrze Kamienica na spektaklu pod tytułem „Piękne panie i panowie”.

 

W niedzielę, 4 października 2009 r. –jak zawsze w w Dniu Polskiej Harcerki, o 11.00 w kościele św. Marcina na ul. Piwnej, została odprawiona msza święta, w której wzięły udział przedstawicielki wszystkich pokoleń harcerek, a po mszy w harcerskim kręgu odśpiewaliśmy "Bratnie Słowo".

Potem, jak co roku, z mężami i dziećmi popijając kawę i podjadając słodkości kończyłyśmy rozpoczęte poprzedniego dnia rozmowy i dyskusje.

Zdjęcia z naszego spotkania można obejrzeć tutaj