Ważne!
  • KAHA 2022

    Sprawozdanie ze spotkania w 2022 roku

VII spotkanie KAHy - 4/5 października 2008

Spotkania » VII spotkanie KAHy - 4/5 października 2008

Temat wiodący: Bardzo Bliski Wschód

W poszukiwaniu nowych obszarów rozwijających wiedzę o świecie dalekim i tym najbliższym, w tym roku zanurzyłyśmy się w fascynujący świat kultury arabskiej.

W gościnnej siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa przy ul Marszałkowskiej spotkałyśmy się na warsztatach, prowadzonych przez panią Dalię Nazmi-Fahim. Młoda i świetnie wykształcona doktorantka w Zakładzie Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego, uporządkowała nasze wyobrażenia o świecie islamu, wprowadziła w życie codzienne kobiet muzułmańskich, a przede wszystkim w sposób niezwykle otwarty odpowiadała na trudne, ze zrozumiałych względów, pytania, związane z funkcjonowaniem po obu stronach, zachodniej i muzułmańskiej, rozmaitych uprzedzeń i przekłamań. Były to niezwykle intensywne zajęcia, pełne zaskakujących zwrotów „akcji”, z których wyszłyśmy bogatsze nie tylko o wiadomości ale, być może, z większym rozumieniem swoistości świata arabskiego.

zdjecieCzasu było mało, więc na spotkanie z imamem, czyli przewodnikiem duchowym Gminy Warszawskiej Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej, panem Nezarem Charifem w meczecie w Wilanowie, przybyłyśmy spóźnione. Imam okazał się jednak bardzo wyrozumiały i poświęcił nam godzinę czasu na objaśnienie zasad i duchowości swojej religii, tak niezwykle mocno przenikającej każdy aspekt życia pobożnego wyznawcy islamu. Na początku odwołał się do wspólnych korzeni wszystkich trzech religii monoteistycznych, przedstawionych w formie kwitnącego drzewa, w centralnym punkcie meczetu. Następnie objaśnił podstawowe terminy związane z historią i rozwojem jego religii.
W drugiej części odpowiadał na nasze pytania o prawo koraniczne, miejsce kobiety w strukturach religijnych, funkcjonowanie rodziny, wreszcie o samą warszawską wspólnotę muzułmańską.
Niektóre z nas, za zgodą Imama zostały w meczecie dłużej na tradycyjnych modlitwach.
Oba te spotkania przyniosły nam wiele satysfakcji i pozwolą na inne, może bardziej otwarte spojrzenie na żyjących wśród nas muzułmanów a także na weryfikację często krzywdzących sądów i opinii dostarczanych przez nie zawsze rzetelne media.

By kontynuować wschodnią wyprawę warto zajrzeć na strony Muzeum Narodowego w Warszawie gdzie od października do grudnia miała miejsce wystawa Orientalizm w malarstwie, rysunku i grafice w Polsce w XIX i 1. połowie XX wieku

Po spotkaniu z Dalekim Bliskim Wschodem odbyłyśmy jeszcze dyskusję o (nie)starzeniu się naszych poglądów, którą prowadziła Ewa Gronkiewicz a następnie w mniejszych gronach podjęłyśmy kawiarniane peregrynacje by przy rozgrzewających herbatach pokomentować i podyskutować o tym co się wydarzyło.

Dopełnieniem dla wybranych były przedstawienia teatralne „Upiór w Operze” w Teatrze Roma i „Bajki Robotów” w Teatrze Capitol.

W niedzielę, 5 października 2008 – w Dniu Polskiej Harcerki, jak zawsze o 11.00 w kościele św. Marcina na ul. Piwnej, została odprawiona msza święta, w której wzięły udział przedstawicielki wszystkich pokoleń harcerek oraz (rodziny członkiń KAH-y), a po mszy zawiązaliśmy krąg w wirydarzu przy tablicy z Prawem Harcerskim.
Potem, tradycyjnie, odbyło się spotkanie z seniorkami harcerskimi, w którym wzięła udział część z nas, a reszta w tym samym czasie w pobliskiej kawiarni kontynuowała dyskusje rozpoczęte na tegorocznym spotkaniu i snuła plany na przyszłość.

 

Zdjęcia z naszego spotkania można obejrzeć tutaj