Ważne!
 • KAHA 2022

  Sprawozdanie ze spotkania w 2022 roku

V spotkanie KAHy - 30 września i 1 października 2006

Spotkania » V spotkanie KAHy - 30 września i 1 października 2006

zdjecie

Jak co roku w Warszawie w pierwszy weekend października (co tym razem oznaczało 30 września/1 października 2006 roku) odbyło się spotkanie Kręgu Anonimowych Harcerek (KAH-y).
W sobotę, 30 września 2006 o 11-tej spotkałyśmy się w Muzeum Powstania Warszawskiego . Oprowadzała nas hm. Ewa Ciosek w sposób szczególny zwracała naszą uwagę na udział kobiet w Powstaniu Warszawskim.
O godzinie 13.30 rozpoczęło się spotkanie w sali audytoryjnej im. Jana Nowaka - Jeziorańskiego pod tytułem „Moralność w niestabilnym świecie". Wprowadzenie do rozważań na ten temat zrobiły: Ewa Gronkiewicz (dziennikarka), Agnieszka Turzańska (lekarka – neonatolog), Anna Kania – Ptaszek (prawniczka, sędzia). Każda z opowiedziała o konkretnej, trudnej sytuacji moralnej, wobec której stanęła w swoim zawodowym życiu. Następnie dr Mariusz Zięba (z Poznania) z Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (mąż hm Marysi Kuczmy!) przedstawił psychologiczne spojrzenie na współczesne dylematy i niejednoznaczności moralne. Zadanie miał utrudnione w związku z bardzo aktywnym i spontanicznymi udziałem uczestniczek spotkania! Ale przewidując żywy odbiór i zainteresowanie przygotował konspekt i bibliografię (każdy może spojrzeć w załącznik!).
Po delikatnym obiedzie na tarasie muzealnej kawiarenki (zupa pomidorowa i naleśniki) o 16.00 spotkałyśmy się ponownie w audytorium im. Jana Nowaka – Jeziorańskiego, by omówić sprawy różne, które miały miejsce w ciągu ostatniego roku, lub które przewidujemy, wkrótce się wydarzą. Mówiłyśmy między innymi:

   1. o Zlocie Rodzin Harcerskich w Suścu w 2006 - Bogusia Pasieka – Butkiewicz opowiadała, Joasia Błoniarz pokazywała zdjęcia. Obie wraz z Małgosią Jarszewską przedstawiły przyszłoroczne plany zlotowe (18-26 sierpnia 2007 Suwalszczyzna lub Mazury). Zdjęcia i wspomnienia z poprzednich Zlotów można zobaczyć na stronie Zlotu.
   2. O trudnych doświadczeniach i akcjach Niebo-rakowych powiedziały Ewa Borkowska – Pastwa, Ala Pelplińska, Ewa Hoffman –Piotrowska w imieniu nieobecnej (usprawiedliwionej!) Doroty Bojemskiej, wspominałyśmy też w kontekście zdrowotnym Stefana Adamskiego ze Lwowa. Szczegóły projektu na stronie Nieboraka
   3. O aktualnej sytuacji i potrzebach Rodzinnego Domu Dziecka w Łękawicy opowiedziała Małgosia Oleszczuk (pod nieobecność – usprawiedliwioną Kasi Niewiarowskiej).
   4. O bieżących działaniach stowarzyszeniowych związanych z Nowicą opowiedziała Kasia Michnikowska.
   5. O Fundacji Harcerek założonej z inicjatywy instruktorek ZHP opowiedziała Wanda Czarnota
   6. O wyłaniającym się modelu/ modelach formacji duchowej w różnych środowiskach byłych instruktorek, instruktorów i ich rodzin powiedziały Ewa Hoffman – Piotrowska i s. Ewa Bońkowska.
    Przedstawiły też pomocową inicjatywę związaną z obecnością Urszulanek na Filipinach
   7. O nabierającym coraz wyraźniejszych kształtów pomyśle założenia szkoły w Warszawie opowiedziały Ewa Hoffman – Piotrowska i Małgosia Jarszewska.
   8. O „orzeszku” czyli przyszłościowym pomyśle na nasz Uniwersytet Trzeciego Wieku (brrr!) powiedziała Monika Figiel.
   9. Propozycje wycieczkowo-wyjazdowe na Krym, południowo-zachodnią Ukrainę, do Rzymu, które organizuje także dla nas Kasia Woś przedstawiła Monika Figiel (szczegóły wkrótce!)
   10. O tym co najważniejsze u harcerek ZHR miała opowiedzieć Druhna Naczelniczka Magdalenka Masiak zatrzymały Ją obowiązki i godnie zastąpiły Ją Druhny hm. Bożena Dybowska i phm. Agnieszka Leśny opowiadając o pomyśle na założenie Skrzatów.

Spotkanie w Muzeum Powstania Warszawskiego zakończyłyśmy o 18.20 grupową sesją fotograficzną i kręgiem harcerskim na dziedzińcu muzealnym.
Wiele z nas wybrało się jeszcze do Teatru „Syrena” na „Stalowe magnolie”

W niedzielę, 1 października 2006 – w Dniu Polskiej Harcerki, jak zawsze o 11.00 w kościele św. Marcina na ul. Piwnej, została odprawiona msza święta, w której tłumnie wzięły udział przedstawicielki wszystkich pokoleń harcerek a po mszy zawiązaliśmy wielokrotny krąg w wirydarzu.
Potem, w podziemiach budynku Wspólnoty Polskiej ul. Krakowskie Przedmieście 64, odbyło się spotkanie z seniorkami harcerskimi, w którym wzięły udział nasze przedstawicielki a reszta w tym samym czasie (z mężami i dziećmi) we Wspólnotowych ogrodach podjadając ciastka podsumowywała tegoroczne spotkanie.

Było nas ponad 40. Te co nie dojechały – niech żałują!
Wszystkie już teraz zapraszamy na przyszłoroczne spotkanie (6/7 października 2007!).

Zdjęcia z naszego spotkania można obejrzeć tutaj.