Ważne!
  • KAHA 2022

    Sprawozdanie ze spotkania w 2022 roku

O nas

Krąg Anonimowych Harcerek ( w skrócie KAHa) to czynne i dawne instruktorki harcerskie z całej Polski tworzące nieformalną, otwartą grupę, która powstała w 2003 roku z trzech powodów:

  1. Po pierwsze, ponieważ historia i tradycja ruchu harcerskiego są dla nas ważne i chcemy je pielęgnować i przekazywać. Pomysł spotkań przejęłyśmy od naszych Poprzedniczek z przedwojennej Organizacji Harcerek, od Wędrowniczek po Zachodnim Stoku, których wiele mamy w czułej pamięci a szczególnie śp. Dh. Zofię Florczak. To One w latach 60-tych XX wieku ustanowiły pierwszą niedzielę października (związaną blisko z dniem upadku Powstania Warszawskiego) międzynarodowym Dniem Polskiej Harcerki, jako dzień pamięci o Tych, które odeszły na wieczną wartę. Osią tego dnia jest niedzielna msza św. o godzinie 11.00 w kościele św. Marcina na ul. Piwnej w Warszawie. Doroczne spotkania naszych Poprzedniczek, na które zaczęły nas zapraszać pod koniec lat 70-tych stały się dla nas inspiracją jak przechowywać harcerskie wartości i przyjaźń po zakończeniu służby instruktorskiej w organizacji harcerskiej.

  2. Po drugie, ponieważ przyjaźń jest jedną z najważniejszych wartości, jaką wyniosłyśmy z harcerskich przeżyć i dla wielu z nas ta przyjaźń stanowi inspirację i wsparcie w wielu życiowych doświadczeniach. W 2003 roku zaczęłyśmy (my pokolenie instruktorek KIHAM i poKIHAM) organizować nasze spotkania październikowe. Do tradycji Poprzedniczek zaczęłyśmy dorzucać swoje „kamyczki”: sobotnie spotkania tematyczne, sierpniowe zloty harcerskich rodzin, grupy wsparcia, środowiskowe płaszczyzny wymiany doświadczeń rodzinnych, wychowawczych, duchowych, wyprawy do teatru, wyprawę do Afryki. Od 2003 roku w pierwszą sobotę października 40-50 mocno dorosłych kobiet, z różnych miast w Polsce a czasem z zagranicy zjeżdża się by pobyć razem w atmosferze przyjaźni i radości.

  3. Po trzecie, ponieważ wierzymy, że takie „owoce” harcerskich i poza harcerskich doświadczeń warto i trzeba przekazywać.

Jako, że nasza grupa jest otwarta, chcemy zaprosić wszystkie byłe i czynne instruktorki harcerskie na nasze kolejne spotkanie, które odbędzie się w pierwszy weekend października w Warszawie.

Z nadzieją, że do zobaczenia
Organizatorki spotkań