IX spotkanie KAHy - 2/3 października 2010
Spotkania » IX spotkanie KAHy - 2/3 października 2010
KAHA rozpoczęła a się kawą, herbatą i ciasteczkami 2 października w bursie Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Dziekance przy Krakowskim Przedmieściu 56/60 (na tyłach Skweru Hoovera).
Pierwsza jego część upłynęła pod znakiem Fryderyka Chopina – w roku, w którym obchodzimy 200 lecie jego urodzin, a także dwustulecie szkoły muzycznej w stolicy.
O godzinie 12.00 rozpoczęło się zwiedzanie jego supernowoczesnego muzeum na Tamce (przy Pałacu Ostrogskich).
Następnie – w holu Uniwersytetu Fryderyka Chopina (tuż obok muzeum), ul. Okólnik 2, odbyło się spotkanie z Panią Natalia Sukiennik z działu promocji i współpracy z zagranicą, która była naszym przewodnikiem po Uniwersytecie.
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie jest najstarszą i największą uczelnią muzyczną w Polsce, a także jedną z najstarszych w Europie. Dziedziczy on blisko dwustuletni dorobek publicznego nauczania muzyki w Warszawie. W dziejach warszawskiej Uczelni pamiętną datą jest rok 1810. Zbiegły się w nim dwa wydarzenia. W roku tym urodził się patron Uczelni Fryderyk Chopin, a Wojciech Bogusławski uzyskał zgodę na założenie przy Teatrze Narodowym Szkoły Dramatycznej dla aktorów i śpiewaków tego teatru. Więcej o Uniwersytecie Muzycznym przeczytaj tutaj.
Po spacerze do Dziekanki,odbył się koncert muzyki Chopina w wykonaniu dwóch koreańskich stypendystek Uniwersytetu Muzycznego.
Po przerwie obiadowej odbyła się część druga o charakterze psychoedukacyjnym, poświęcona odpowiedzi na pytanie jak sobie radzić ze stratą i jak pomagać bliskim w sytuacji straty.
Spotkanie poprowadziła Żaneta Kulerska z Centrum Terapii i Interwencji Kryzysowej w Warszawie (www.ctik.pl), która pomagała w Moskwie rodzinom ofiar tragedii smoleńskiej.
Pani Żaneta rozpoczęła krótkim wprowadzeniem w formie prezentacji, następnie głos zabrały i opowiedziały o własnych doświadczeniach straty: Danka Stawicka, Małgosia Bronka i Ewa Gronkiewicz, a także Olga Morawska. Olga w kwietniu 2009 roku straciła w Himalajach męża – Piotra, swoje doświadczenia opisała w książce "Od początku do końca” wydanej właśnie przez National Geografic (zobacz więcej).
Zaprosiłyśmy też księdza Henryka Błaszczyka z Zakonu Maltańskiego który także – na zlecenie Ministerstwa Zdrowia – był z rodzinami ofiar katastrofy Smoleńskiej w Moskwie.
O tym co dzieje się Organizacji Harcerek ZHR opowiadała hm. Anna Dudzik.
Po kolacji pokazany został film Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk nakręcony dla TVP pt. "W Nowicy na końcu świata"
W niedzielę 3 października odbyła się tradycyjna Msza w kościele św. Marcina o godz. 11.00, a po mszy spotkanie w kręgu na dziedzińcu pod tablicą z Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim.
Nie obyło się też bez niedzielnej kawy w poszerzonym gronie...
Zdjęcia z naszego spotkania można obejrzeć tutaj