Ważne!
  • KAHA 2022

    Sprawozdanie ze spotkania w 2022 roku

II spotkanie KAHy - 4 października 2003

Spotkania » II spotkanie KAHy - 4 października 2003

uczestniczki

Od ponad 40 lat, w pierwszą niedzielę października spotykają w Warszawie Harcerki po Zachodnim Stoku obchodząc Dzień Polskiej Harcerki, którego centralnym punktem jest msza święta o godzinie 11.00 za poległe i zmarłe harcerki i instruktorki (w kościele św. Marcina na ul. Piwnej). Od kilkunastu lat włączane są w te spotkania kolejne pokolenia instruktorek i byłych instruktorek z różnych organizacji harcerskich, które odczuwają coraz głębszą potrzebę i odpowiedzialność za podtrzymanie tej tradycji.

Z inicjatywy naczelniczek Organizacji Harcerek ZHR (Bogusi Pasieki - Butkiewicz, Urszuli Kret, Ewy Borkowskiej - Pastwa) i licznych instruktorek z całego kraju narodził się w marcu 2003 roku Krąg Anonimowych Harcerek skupiający byłe instruktorki ZHP i ZHR pragnące podtrzymywać więzi harcerskie pomiędzy sobą, z poprzednimi (i następnymi?) pokoleniami. 4 października 2003, w przeddzień Dnia Polskiej Harcerki zaplanowałyśmy kolejne spotkanie. Oto jego krótkie podsumowanie.

Miejsce spotkania (sobota, 4 października 2003 roku)
Spotkanie KAHa odbyło się w nowym, bardzo pięknym gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (BUW) na ul. Dobrej 56/66 (Powiśle). Samo spotkanie poprzedziło zwiedzanie Biblioteki z przewodniczką. Cały gmach robi duże wrażenie, jest to jedna z najnowocześniejszych bibliotek uniwersyteckich na świecie - większość ze zwiedzających widziała wnętrza po raz pierwszy i pozostała pod dużym wrażeniem zamysłu architektonicznego i atmosfery. Po obejrzeniu wnętrza i różnych ciekawych zakamarków przeszłyśmy do ogrodów umieszczonych na dachu budynku - są pięknie zaaranżowane, z zaskakującym widokiem na panoramę Warszawy. Półtorej godziny - okazało się, że to stanowczo za mało czasu by obejrzeć dokładnie to miejsce. Wygląda na to, że będziemy doń powracać indywidualnie i zbiorowo. Warto też zajrzeć na stronę internetową Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

Przebieg spotkania

sobota, 4 października 2003 roku)
Poza początkowym zwiedzaniem BUW i ogrodów oraz licznym rozmowami indywidualnymi w przerwach, kuluarach, przy kawie i herbacie - które są pewnie najciekawszymi elementami każdego takiego spotkania, wydarzyło się kilka rzeczy oficjalnie i na forum.
13.30-14.00
Naczelniczka Organizacji Harcerek ZHR hm. Ewa Borkowska - Pastwa oficjalnie powitała wszystkie przybyłe oraz opowiedziała o tym co ważnego wydarzyło się w OHek od ostatniego naszego spotkania w marcu 2003. 14.00-15.30 "Prządki mądrości czyli samorozwój w kobiecym wydaniu?" - prof. Jadwiga Bińczycka opowiedziała o możliwościach i szansach samorozwoju poprzez spotkania z ludźmi i przedstawiła to na przykładzie swoich "spotkań" z postacią Janusza Korczaka (sama jest przewodniczącą Polskiego Stowarzyszenia Janusza Korczaka); Monika Figiel przedstawiła koncepcję psychologiczną Erika Eriksona - psychoanalityka zajmującego się psychologią rozwojową - obejmującą także okresy dorosłości i starości. Erikson ukazuje "kryzysy" rozwojowe tych etapów życia (generatywność - stagnacja; integralność - rozpacz). Więcej w Jego "Dopełniony cykl życia" Rebis 2002 i w "Dzieciństwo i społeczeństwo", Rebis 1997.

16.00-17.30
"Nam nie jest wszystko jedno" - Kasia Michnikowska opowiedziała i pokazała (prezentacja) działania w/dla środowiska lokalnego podjęte w Nowicy w Beskidzie Niskim.
"Kobiety po przejściach" - Bogusia Pasieka-Butkiewicz poprowadziła dyskusję na temat trudnych, kryzysowych sytuacji w życiu instruktorek i niejednoznacznym wpływie harcerskich doświadczeń na ich rozwiązywanie. Dyskusja wywołała wiele emocji i pokazała różnorodne indywidualne i "środowiskowe" podejścia do sytuacji rozpadu instruktorskich rodzin. Wydaje się, że ten temat wyraźnie domaga się kontynuacji przy następnych okazach, być może z udziałem psychologów i terapeutów
"Wszystkie dzieci nasze są" - Kasia Niewiarowska, (i Małgosia Oleszczuk) opowiedziała o swoich czteroletnich doświadczeniach w prowadzeniu Rodzinnego Domu Dziecka a także o możliwościach tworzenia takich domów przez zainteresowane małżeństwa czy możliwościach pomocy już istniejącym Domom. Więcej informacji na temat tego i innych RDD na stronie inernetowej... Wiemy też, że w Płocku powstał jeszcze jeden Rodzinny Dom Dziecka założony przez małżeństwo instruktorskie.

17.30-18.00
ok 18.00 przybyły Komendantki Choragwi, Komendantki Szkół Instruktorek i Główna Kwatera Harcerek. Na zakończenie, w obecności przybyłych komendantek nastąpiło krótkie podsumowanie. No i oczywiście wspólne zdjęcia, krąg i pożegnanie.

Po 18.00
część z nas zamiast do teatru udała się na pogaduchy w podgrupach a pozostałe uczestniczyły w pracach komendantek chorągwi a także w zajęciach kursu harcmistrzyń ZHR.

niedziela, 5 października 2003
11.00 - msza św. w kościele św. Marcina na ul. Piwnej za poległe i zmarłe harcerki i instruktorki; po mszy św. w wirydarzu kościoła św. Marcina przy tablicy Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego (z 1981 roku) naczelniczka OH ZHR wyróżniła najlepszą drużynę i zawiesiła złoty sznur nowej komendantce Chorągwi Łódzkiej. Wyróżnioną drużyną była 13 Wrocławska Druzyna Harcerek "Puszcza", która zdobyła miano Złotej Koniczynki - takich druzyn jest kilka (do 10) w Polsce i przyjechała do W-wy specjalnie na DPH.
13.00 - 15.00 w budynku Wspólnoty Polskiej na Krakowskim Przedmieściu odbyło się spotkanie wielu pokoleń instruktorek organizowane przez Wędrowniczki po Zachodnim Stoku, na którym był prezentowany program "Pełnia" działań OH-ek ZHR na rzecz osób niepełnosprawnych. Spotkanie przygotowały i prowadziły dh. Zofia Nikiel, dh. Maria Więckowska-Malcowa.

Następne spotkanie za rok 2-3 października 2004!!!